Wyprawa na Ostrów Tumski

29.04
2015
« powrót

Dnia 29 kwietnia odbyła się druga bursowa wyprawa na Ostrów Tumski, który stanowi najstarszą część miasta będącą wyspą utworzoną przez ramiona Warty i Cybiny. 

 


Podczas wycieczki widzieliśmy Śródkę, most Biskupa Jordana, Katedrę, Śluzę Tumską- fragment fortyfikacji Twierdzy Poznań przez którą wkroczyliśmy w zaczarowany świat
BRAMY POZNANIA. Prezentowana tam ekspozycja to multimedialna opowieść  o Ostrowie Tumskim, która prowadzi przez kolejne rozdziały niezwykłych dziejów tego miejsca. Symbolicznym przewodnikiem po wszystkich salach jest światło- które opowiada i rozszczepia się na różne kolory – wizytówki poszczególnych sal i i synonimy określonych obszarów czasowych w bogatej historii Ostrowa Tumskiego. Ekspozycja podzielona jest chronologicznie i tematycznie na cztery części:

 

SALA GRÓD
Początek opowieści o Ostrowie Tumskim zbiega się z początkami państwa polskiego. Prezentacja ukazuje pierwsze lata funkcjonowania wspólnoty  na Ostrowie – oglądamy, jak historyczni mieszkańcy, poddani Mieszka I potrafili się zorganizować i podziwiamy efekty ich wspólnej pracy – zbudowanie grodu na poznańskiej wyspie.
 
SALA WODA
Światło przenika przez wodę , która symbolizuje Chrzest. To moment wielkiej przemiany, zanurzenia się w nową kulturę i cywilizację. Ekspozycja skupia się tutaj na pokazaniu przełomowej decyzji, jaką podjął Mieszko I w 966 roku, przyjmując chrzest jako pierwszy władca Polski.
 
SALA ZŁOTO
Złoto to symbol świetności i rozkwitu. Jego blask podkreśla i uwidacznia to, co cenne. W tej sali „oglądamy” historię usytuowaną między dwoma symbolicznymi punktami: Złotym Wiekiem czyli okresem rozkwitu kultury humanistycznej w Polsce i na Ostrowie Tumskim a Złotą Kaplicą  - pomnikiem pierwszych władców Polski, który w okresie zaborów stał się znakiem tożsamości i  przywiązania do własnych wartości oraz tradycji.
 
SALA WITRAŻ
Światło przenikające witraże rozświetla i przybliża różne dramatyczne wydarzenia , które miały miejsce stosunkowo niedawno, bo w wieku XX. Wielobarwna struktura składa się z licznych elementów, wśród których każdy może odnaleźć sobie najbliższy.