Biblioteka Cafe

20.04
2020
« powrót

 

 

 „Kto czyta książki, żyje podwójnie ...”. Nawiązując do tego motta chciałbym Was na trochę odciągnąć od komputera i namówić do sięgnięcia po książkę. Mam propozycję, która pomoże Wam określić myśli i sądy na bardzo ważny i wciąż aktualny temat.

Wielokrotnie dotykały nas oszczercze stereotypy przedstawiające Polaków jako antysemitów współpracujących z Niemcami i mówiące o „polskich obozach koncentracyjnych” i „polskich obozach zagłady”. Dlatego gorąco namawiam Was do sięgnięcia po książkę Richarda C. Lukasa „Zapomniany holokaust”. Znakomity historyk Norman Davies tak, między innymi pisze w przedmowie: „ Zapomniany holokaust … był owocem zdecydowanej, odważnej strategii, która sprzeciwiała się umieszczaniu różnych kategorii ofiar wojennych w oddzielnych przegródkach. Połączył narracje żydowskie i nieżydowskie. Nie negował Holokaustu ani go nie umniejszał. Pokazał jedynie, że pełna opowieść o ludzkim cierpieniu, które dotknęło Polskę, nie może ograniczyć się do tego tematu.”

Polska była „pierwszym sojusznikiem” zachodnich mocarstw, ale też pierwszą ofiarą paktu nazistowsko-sowieckiego, a w latach 1944-1945 została opuszczona przez sojuszników i stała się jednym z ze zniewolonych krajów bloku sowieckiego. Ale powszechna świadomość tych faktów w społeczeństwach zachodnich i amerykańskim jest prawie żadna, co mumifikuje niekorzystne dla Polski stereotypy. Tym bardziej polecam Wam powyższą lekturę, którą niekoniecznie trzeba czytać od deski do deski (do czego zachęcam) ale koniecznie wstęp, przedmowę i pierwszy oraz piąty rozdział. Gorąco polecam!!!

Mirosław Kowalczyk